2021 DR MARSHALL ART AWARD
WINNERS & HIGHLY COMMENDED 

Technology and Applied Studies

Year 7

Technology Mandatory - STEM

First Place - Jack Corkins and Yvette White
Highly Commended - Rafferty Frosh and Abby Hillman

Technology Mandatory - Food and Agriculture
First Place - Jude Blabey and Ruby Roberts
Highly Commended - Nicholas Roberson and Ava Armstrong

Technology Mandatory - Digital Technologies
First Place - Finley Snedden and Ruby Brajkovic
Highly Commended - Lachlan Burgess and Kiah Stubenrauch
 

Year 8

Technology Mandatory - Boom Box

First Place - Thalia Boda and James Reynolds
Highly Commended - Thomas Wooldridge and Lilah Baker

Technology Mandatory - Food and Agriculture 

First Place - Lowen Rilstone and Zara Perisce-Burrell
Highly Commended - Zach Ivery and Olivia McPhee

Year 9

Industrial Technology (Timber) - Shelf

First Place - Sidney Edwards and Tarana Stubenrauch
Highly Commended - Arthur Pero-Gorrick and Amelie Hugo

Industrial Technology (Timber) - Box
First Place - Michael Zhu and Hayley Ling
Highly Commended Hugo Hammon and India Richards

Industrial Technology (Timber) - ONSHAPE
First Place - Rowan Brischetto and Aleesha Naumann

Highly Commended  - Michael Zhu and Imogen Davey

Engineering - Water Tower
First Place -Max Klein, Oliver Stephens and Oliver Mills-Mateer
 

Engineering - Trebuchet

First Place - Oliver Stephens

Highly Commended Julian Brischetto

STAGE 5
Design and Technology - Jewellery
First Place - Tien Attwater and Reagan Lloyd

Highly Commended - Henry Burrell and Sophie Milsom

Design and Technology - Architecture
First Place - William Klein and Eladie Simmonds

Highly Commended - Eve Thomas and Charlie Burgess

YEAR 10

Design and Technology - Bedside Table
First Place - Jack Roberson and Lily McKay

Highly Commended - Dominic Daniels and Josephine Smith

Design and Technology - ONSHAPE
First Place - Jett Fendall and Josphine Smith

Highly Commended - Xavier Busch and Eve Thomas
 

YEAR 11

Engineering - Bridge
First Place - John Zhu and Ella Russell

Highly Commended - Oliver Freeman and Ethan Patton

Design and Technology Timber - Dartboard Cabinet
First Place - Wyatt Schmold and Samantha Vern-Barnett

Highly Commended - Henry Horwood and Taylor McLeod

Design and Technology Timber - ONSHAPE
First Place - Wyatt Schmold and Eliza Huckel

Highly Commended - Thomas Brischetto and Neave McHugh

F1 STEM Innovator
First Place - Nicholas Hayes

VISUAL ARTS

THE DR MARSHALL PRIZE

The Dr Marshall Prize for Year 7

Otto Umbers and Zara Nicholas

The Dr Marshall Prize for Year 8

Toby Aitken and Maggie Vivian

The Dr Marshall Prize for Stage 5 - Printmaking

Robert Griffith and Jade Robilliard

The Dr Marshall Prize for Stage 5 - Painting

Angus Herron and Lily McKay

The Dr Marshall Prize for Stage 5 - Drawing

Angus Herron and Izabella Craig

The Dr Marshall Prize for Year 11

Oliver Stephens and Mia Underwood

The Dr Marshall Prize for Year 12

Milla Gibson

The Dr Mashall Prize for Sculpture
Junior: Eva-Mai Wakelin
Senior: Oliver Stephens

year 7

Highly Commended - Tara Naumann and Ruby Roberts
Commended - Iluka Horn and Indigo Herron
Encouragement - Rose Perisce-Burrell
Derivan Award for Understanding Form - Sophia Whitelaw and Meenatchi Selvarasa
Derivan Award for Best Composition - Yvette White

year 8

Highly Commended - Eric Downes and Freya Knussen
Commended - Zach Filla and Bridey Noble
Derivan Award for Manipulation of Media - Francesca McNair
Derivan Award for Most Imaginative Composition - Ashlee Cremona

STAGE 5

Printmaking
Highly Commended - Quinn Blabey
Derivan Award for Best Composition - Ben Delaney

Painting
Highly Commended - Ana Swait and Phoebe Hines

Commended - Sophie Milsom and Gracie Saunders
Derivan Award for Manipulation of Media - Ellie Molla

Drawing
Highly Commended - Oscar Costigan and Ana Swait
Commended - Lily McKay
Derivan Award for Expressive use of Tone - Sophie Milsom

YEAR 11

Highly Commended - Andrea Alzened
Derivan Award for Dynamic Use of Colour - Mia Underwood

Derivan Award for Expressive Use of Tone and Texture - Oliver Stephens

Sculpture
Highly Commended - Mia Underwood and Jada Legaspi
Commended - Ben Delaney
Derivan Award for Manipulation of Media - Harper Watts
Derivan Award for expressive Use of Media - Jade Robilliard

pEOPLE'S CHOICE AWARD WINNER

Milla Gibson